X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum! Giriş Yap

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!

Tıbbi Atık Yazılımı (AYS)

ATIK YÖNETİM SİSTEMİ (AYS)

Hastanelere  özel projelendirip geliştirdiğimiz AYS yazılımımız, hastanede toplanan tüm atıkların, toplama aşamasından teslimat aşamasına kadar olan süreci kontrol altına almanızı, ve dilediğiniz gibi raporlamanızı sağlar. AYS yazılımımız el terminalleri üzerinden çalışıp tüm atık toplama noktalarına verilen karekod yada barkod okutma ile bilgi alışverişine sağlar. Toplanan atıklar daha sonra atık deposunda tartılır ve tartılan kg otomatik olarak tartıdan el terminaline aktarılır. Bu sayede yanlış bilgi girme olasılığı ortadan kalkmış olur. 

AYS programımız depolarınızda bekleyen tüm atıkların bekleme sürelerini takip eder. Teslim edilmediği taktirde takip ekranlarımız sayesinde hastane atık toplama sorumlularını uyarır. Teslimattan sonra aylık,haftalık,günlük olarak raporlar almanızı sağlar. Hangi atık toplama personeli atığı ne zaman nereden almış, hangi birimden ne ne kadar atık çıkmış bu kontrolü daha kolay ve net biçimde görebilirsiniz. Böylelikle atık yönetmeliğinde hastanelerden yapılması istenen kontrolü ve atığı azaltmaya yönelik verileri size sunar. 

Takip ve rapor ekranlarımız web üzerinden çalışmaktadır. Hastanelerin talep ettiği şekilde rapor ekranlarını oluşturmaktayız. 

ATIK YÖNETMELİĞİ 25.01.2017

Ülkemizde 14 Mart 2005 Tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği” ile Tıbbı Atıkların İmhası belirli standartlara kavuşturulmuştur. O günlerden günümüze çıkan çeşitli mevzuatların sonuncusu olan 25.01.2017 tarihli 29959 sayılı yönetmelik ile günümüzdeki halini almıştır. Bu mevzuat kapsamında sağlık kuruluşlarının belirli yükümlülükleri belirtilmiştir.

Tıbbi atıklar çevre ve insan sağlığına zarar verebileceği için doğrudan veya dolaylı olarak çevreye bırakılmaması ve diğer tehlikesiz atıklar karıştırılmadan imha edilmesi gerekmektedir. Sağlık kuruluşları tıbbi atıkların imha edilmesi ile ilgili sürecin tamamından sorumludur. 2018 yılı Ocak ayına kadar Tıbbi Atık Toplama Tesisleri atıkları toplarken 1 kilograma kadar olan atıklar için “tıbbi atık alındı” belgesi, 1 kilogram üzeri atıklar için ise “ulusal atık taşıma formu (UATF)” kullanma zorunluluğu vardı. Bu tarihten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan Mobil Atık Takip Sistemi (MoTAT) kullanılması mecbur hale getirilmiştir.

Sağlık kuruluşları; atıkları kaynağında en aza indirecek sistemi kurmak, tıbbi atıklarla ilgili belediyelerle protokol yapmak, tıbbi atıkların toplanması, geçici depolanması ve alınacak tedbirlerle ilgili bir plan hazırlamak, atıkları; tıbbi, tehlikeli, tehlikesiz, ambalaj gibi ayrı ayrı toplamak, atıkları yönetmelikte belirtilen şartlara uygun torba ve kaplarda toplamak, ilgili personeli eğitmek, atıkların bertaraf edilmesiyle ilgili masrafları karşılamak, oluşan atıkların miktarını düzenli olarak kayıt altına almak ve bu kayıtların çıktılarını 5 yıl süreyle saklamakla yükümlüdür.

Karaca Bilişim olarak bu noktada sağlık kuruluşlarına sağlamakta olduğumuz Tıbbı Atık ve Tehlikeli Atık Yazılımı (AYS) aracılığı ile bu bilgileri kayıt altına alma, torba ve kapları etiketleme ve atıkların yüklemesi esnasında sisteme kaydetme noktasında destek sağlamaktayız.

Bu bağlamda yönetmeliğe uygun tartı, ilgili barkod yazıcısı ve barkod okuyucularını uygun koşullarda sağlık kuruluşlarına ulaştırıyor ve 7/24 destek ekiplerimiz aracılığı ile kesintisiz destek sağlıyoruz. Acil durumlarda yerinde müdahale ekiplerimiz aracılığı ile hızlı çözümler üreterek bu hassas süreci başarıyla yürütüyoruz.


Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.